StarQuest – January 28-29

 

Junior Solos

Dylan Salsedo - 1st Place Overall, "Mini Bieber" Award

Delaney O'Reilly - Costume Recognition, Competition Kindness Award

 

Teen Solos

Giovanna Buglione - 3rd Place Overall, 2nd Runner Up Title

Haley Sarosy - 4th Place Overall, Costume Recognition

Mia Andonelos - 5th Place Overall, "In It To Win It" Award, Costume Recognition 

Izabella Graham - 9th Place Overall

Nicole Niyazov - 10th Place Overall

Jenna Russo - 14th Place Overall

Haleigh Gahan - 20th Place Overall 

Senior Solos

Jared Stern - 1st Place Overall, Senior Mr. StarQuest Title Winner

Jenna Fuhrmann - 2nd Place Overall, Costume Recognition 

Emma Saunders - 3rd Place Overall, Senior Miss StarQuest Title Winner

Pasqualina Buglione - 4th Place Overall, "Explosive" Award

Alex Pinals - 6th Place Overall

Meaghan Maher - 9th Place Overall

Emmie Farrise - 10th Place Overall, 2nd Runner Up Title, "And The Oscar Goes To" Award

Lauren Maher - 14th Place Overall

Jacqueline Rauchenberger - 15th Place Overall

Amber Epp - Costume Recognition

Teen Duo/Trio/Groups
Falling - 1st Place Overall, Costume Recognition

Diana - 3rd Place Overall

100 Ways To Lose a Man - 5th Place Overall, Costume Recognition

Mami - 1st Place Overall, Costume Recognition

Mama Knows Best - 1st Place Overall

Hello! - 1st Place Overall, Odessy Award Winner

The Hot Dog Song - 1st Place Overall, IDA Top Musical Theater

The Calling - 3rd Place Overall

Only Fault - "Picture Perfect" Award

In The Wrong Hands - Costume Recognition

Senior Duo/Trio/Groups

Forbidden Love - 1st Place Overall, "Connection" Award

This Bitter Earth - 2nd Place Overall

Break The Floor - 3rd Place Overall

Open Hands - 4th Place Overall

Wicked Game - 5th Place Overall

The Tales You Tell - 1st Place Overall, Teen/Senior Apogee Winner, IDA Top Contemporary Winner

A Solid State - 1st Place Overall, Costume Recognition, IDA Top Open Winner

A Road Less Traveled - 2nd Place Overall, "Artistry" Award

Bone Deep - 4th Place Overall

Don't Touch Me - 5th Place Overall

Choreography Award Awarded To East Coast Artists Dance Center

ADCC Studio of Excellence awarded to East Coast Artists Dance Center

Groove (Solo, Duo/Trios) – February 25-26

 

Intermediate Solo, Duo/Trio

Nicole Niyazov – 3rd Place and 2nd Place Overall, Convention Scholarship Winner

Delaney O’Reilly – 3rd Place Overall

Isabella Manzi – 4th Place Overall

Angela Colozzo – 4th Place Overall

In The Wrong Hands – 1st Place Overall

100 Ways To Lose a Man – 2nd Place Overall

Open Hands – 5th Place Overall

 

Competitive Solo, Duo/Trio

Mia Andonelos – 3rd Place Overall, “Powerhouse” Award

Jenna Fuhrmann – 5th Place and 2nd Place Overall

Emma Saunders – 10th Place and 8th Place Overall

This Bitter Earth – 1st Place Overall, “Teamwork” Award

Falling – 4th Place Overall

Break The Floor – 5th Place Overall, “Perfect Taps” Award

 

Intermediate Groups

The Calling – 1st Place Overall

KAR – March 17-18

 

Primary Solos

Delaney Ehrhart – 2nd Place Overall

Ariana Matera – 2nd Place Overall

Necoletta Montiglio - 4th Place Overall

 

Secondary Solos

​Delaney O’Reilly – 2nd Place Overall, 2nd Runner Up Junior Miss Dance

Ava Protheroe – 2nd Place Overall

Isabella Briffa – 4th Place Overall

Dylan Salsedo – 5th Place Overall, 1st Runner Up Junior Mr. Dance

Nicole Niyazov – 5th Place Overall, 4th Runner Up Teen Miss Dance

Isabella Manzi – 6th Place Overall

Angela Colozzo – 7th Place Overall, 7th Runner Up Teen Miss Dance

Juliana Manzi – 9th Place Overall, HDI Invite

Izabella Graham – 10th Place Overall

 

Intermediate Solos

​Alex Pinals – 1st Place Overall, 1st Runner Up Senior Mr. Dance

Mia Andonelos – 2nd Place Overall, 1st Runner Up Teen Miss Dance

Haley Sarosy – 3rd Place Overall, 2nd Runner Up Teen Miss Dance

Emmie Farrise – 3rd Place Overall

Haleigh Gahan – 4th Place Overall, 3rd Runner Up Teen Miss Dance

Jenna Russo – 6th Place Overall

Gianna Irizarry – 7th Place Overall

Giovanna Buglione – 8th Place Overall, 8th Runner Up Teen Miss Dance

Jesse Boxenhorn – 10th Place Overall

Amber Epp – 10th Place Overall

 

Elite Solos

Jenna Fuhrmann – 1st Place Overall, Miss Dance Title Winner

Pasqualina Buglione – 2nd Place Overall, 1st Runner Up Miss Dance

Jared Stern – 3rd Place Overall, Mr. Dance Title Winner

Emma Saunders – 5th Place Overall, 2nd Runner Up Miss Dance

Meaghan Maher – 6th Place Overall, 5th Place Runner Up Miss Dance

Lauren Maher – 7th Place Overall

Jacqueline Rauchenberger – 9th Place Overall, 9th Runner Up Miss Dance

 

Primary Duo/Trios/Groups

Watch Me Do – 2nd Place Overall

Tomorrow – 4th Place Overall, “Light and Lovely” Award

Banji – 5th Place Overall, Most Entertaining, Primary Video of the Week

Who Says – 3rd Place Overall

 

Secondary Duo/Trios/Groups

500 Miles – 1st Place Overall, “Sensational Staging” Award

Here I Come – 1st Place Overall

The Calling – 2nd Place Overall

Burn It Up – 3rd Place Overall, “Ladies With Attitude” Award

Mama Knows Best – 7th Place Overall

Only Fault – 8th Place Overall

100 Ways To Lose a Man – 1st Place Overall

Wild Horses – 1st Place Overall

For Good – 2nd Place Overall

Intermediate Duo/Trios/Groups

Into You – 1st Place Overall, HDI Invite

Christmastown – 1st Place Overall

Hello! – 2nd Place Overall

The Hot Dog Song – 2nd Place Overall

Jam Session – 2nd Place Overall

Dirty Rich – 3rd Place Overall

Mami – 3rd Place Overall, HDI Invite

Too Darn Hot – 4th Place Overall

Root Beer Rag – 5th Place Overall

Falling – 1st Place Overall

Diana – 2nd Place Overall, HDI Invite

Wicked Games – 3rd Place Overall

 

Elite Duo/Trios/Groups

A Solid State – 1st Place Overall, Best Open IDA Nomination, Best Costume

Bone Deep – 2nd Place Overall

Don’t Touch Me – 3rd Place Overall, Best Musical Theater IDA Nomination, Most Entertaining, Elite Video of the Week

Stole The Show – HDI Invite

Road Less Traveled – Best Lyrical IDA Nomination

Your Body – Best Jazz IDA Nomination

This Bitter Earth – 1st Place Overall

Forbidden Love – 2nd Place Overall

Open Hands – 3rd Place Overall

Get On The Road – 5th Place Overall

 

American Music Awards (Production) – 1st Place Overall

Top Elite Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

Top Intermediate Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

Top Secondary Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

KAR – April 1-2

Primary Solos

Delaney Ehrhart - 3rd Place Overall

Necoletta Montiglio - 5th Place Overall, KAR Convention Scholarship Winner

Ariana Matera - 5th Place Overall

Secondary Solos

Delaney O'Reilly - 2nd Place Overall, Junior Miss Dance Title Winner

Dylan Salsedo - 8th Place Overall, Junior Mr. Dance Title Winner

Nicole Niyazov - 1st Place Overall, 2nd Runner Up Teen Title Finalist

Izabella Graham - 2nd Place Overall, 3rd Runner Up Teen Title Finalist

Isabella Briffa - 3rd Place Overall

Ava Protheroe - 4th Place Overall, 9th Runner Up Teen Title Finalist

Isabella Manzi - 6th Place Overall, 7th Runner Up Teen Title Finalist

Angela Colozzo - 7th Place Overall, 6th Runner Up Teen Title Finalist

Juliana Manzi - 10th Place Overall, 8th Runner Up Teen Title Finalist

Victoria O'Connor - HDI Invitation

Intermediate Solos

Mia Andonleos - 1st Place Overall, 1st Runner Up Teen Miss Dance Finalist

Alex Pinals - 1st Place Overall, 1st Runner Up Mr. Dance Finalist, HDI Invite

Giovanna Buglione - 2nd Place Overall, 4th Runner Up Teen Title Finalist

Emmie Farrise - 2nd Place Overall, HDI Invite

Haley Sarosy - 3rd Place Overall, Teen Miss Dance Title Winner, HDI Invite

Haleigh Gahan - 9th Place Overall

Jenna Russo - 15th Place Overall

Elite Solos

Jenna Fuhrmann - 1st Place Overall, Ms. Dance Title Winner

Pasqualina Buglione - 2nd Place Overall, 1st Runner 

Jared Stern - 3rd Place Overall, Mr. Dance Title Winner

Jacqueline Rauchenberger - 7th Place Overall, HDI Invite

Meaghan Maher - 8th Place Overall, 5th Runner Up Title Finalist, HDI Invite

Lauren Maher - 10th Place Overall

Primary Duo/Trios/Groups

Banji - 4th Place Overall

Watch Me Do - 5th Place Overall

Secondary Duo/Trios/Groups
500 Miles - 1st Place Overall

Attention - 2nd Place Overall

Only Fault - 2nd Place Overall

The Calling - 3rd Place Overall, Most Entertaining 

Ain't Your Mama - 4th Place Overall, Best Costume

Diggity - 5th Place Overall

Black or White - 6th Place Overall

Mama Knows Best - 8th Place Overall

100 Ways To Lose a Man - 1st Place Overall, Australian All Star Invite

For Good - 2nd Place Overall

Wild Horses - 2nd Place Overall

In The Wrong Hands - 3rd Place Overall, HDI Invite

Intermediate Duo/Trios/Groups

Bone Deep - 1st Place Overall

The Tales You Tell - 1st Place Overall, HDI Invite

Christmastown - 1st Place Overall

Jam Session - 2nd Place Overall, Most Entertaining, Video of the Week, HDI Invite

My Heart Will Go On - 2nd Overall, Best Costume

Road Less Traveled - 3rd Place Overall

Into You - 4th Place Overall

Hello! - 5th Place Overall

Your Body - 5th Place Overall

The Hot Dog Song - 6th Place Overall

Wicked Games - 1st Place Overall

Falling - 2nd Place Overall

Diana - 3rd Place Overall, HDI Invite

24k Magic - HDI Invite

Elite Duo/Trios/Groups

Don't Touch Me - 1st Place Overall, Most Entertaining, Video of the Week, IDA Best Musical Theater Dance

A Solid State - 2nd Place Overall, IDA Best Open Dance 

Forbidden Love - 1st Place Overall

Open Hands - 2nd Place Overall

Break The Floor - 3rd Place Overall, HDI Invite

Get On The Road - HDI Invite

American Music Awards (Production) – 1st Place Overall

Top Elite Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

Top Intermediate Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

Top Secondary Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

World Class Talent Experience – April 8-9

 

Recreational Solos

Delaney Ehrhart – 1st Place Overall, Convention Scholarship, “Powerhouse” Award

Aryanah Volpe – 2nd Place Overall

Necoletta Montiglio – 3rd Place Overall

 

Intermediate Solos

Delaney O’Reilly – 1st Place Overall

Nicole Niyazov – 1st Place Overall, National Invitation

Angela Colozzo – 2nd Place Overall, National Invitation

Izabella Graham – 3rd Place Overall

Isabella Briffa – 4th Place Overall

Mary Luyster – 5th Place Overall

Dylan Salsedo – 5th Place Overall, Hollywood Summer Tour Invitation, “Connection” Award

 

Advanced Solos

Giovanna Buglione – 2nd Place Overall

Pasqualina Buglione – 3rd Place Overall

Jenna Fuhrmann – 4th Place Overall, Title Winner

Mia Andonelos – 4th Place Overall

Jared Stern – 6th Place Overall, Title Winner

Jacqueline Rauchenberger – 8th Place Overall, Convention Scholarship

Haleigh Gahan – 9th Place Overall

 

Recreational Duo/Trios/Groups

Expensive – 1st Place Overall

Banji – 3rd Place Overall

Tomorrow – 4th Place Overall, “So Sweet” Award

Top Down – 5th Place Overall

 

Intermediate Duo/Trio/Groups

100 Ways To Lose a Man – 1st Place Overall

500 Miles – 1st Place Overall

Only Fault – 1st Place Overall

Wild Horses – 2nd Place Overall

24K Magic – 2nd Place Overall

The Calling – 2nd Place Overall, “Life Of The Show” Award

Attention – 3rd Place Overall

Black Or White – 3rd Place Overall

Here I Come – 4th Place Overall

Burn It Up – 5th Place Overall

Diggity – 5th Place Overall

Mama Know Best – 4th Place Overall

Big Spender – 6th Place Overall, Costume Award

 

Advanced Duo/Trio/Groups

American Music Awards – 1st Place Overall, “Life of the Show” Award

My Heart Will Go On – 1st Place Overall

Break The Floor – 1st Place Overall

The Tales You Tell – 2nd Place Overall, World Class Distinction

Forbidden Love – 2nd Place Overall, “Abandonment Award”

Mami – 3rd Place Overall

A Solid State – 3rd Place Overall, World Class Distinction

Hello! – 4th Place Overall

Road Less Traveled – 5th Place Overall, “Breathtaking” Award

Bone Deep – 6th Place Overall

Falling – 6th Place Overall

Open Hands – 8th Place Overll

Diana – 9th Place Overall

The Hot Dog Song – 9th Place Overall

 

 

Revolution – May 5-7

 

Novice Solos

Delaney Ehrhart – 4th Place Overall

Necoletta Montiglio – 6th Place Overall

Ella Patane – 10th Place Overall

 

Intermediate Solos

Delaney O’Reilly – 1st Place Overall

Nicole Niyazov – 1st Place Overall

Izabella Graham – 2nd Place Overall

Angela Colozzo - 3rd Place Overall

Ava Protheroe – 5th Place Overall

Isabella Briffa – 6th Place Overall

Juliana Manzi – 8th Place Overall
 

Advanced Solos

Mia Andonelos – 1st Place Overall, 1st Runner Up Teen Title, “Fire” Award

Jenna Fuhrmann – 1st Place Overall

Pasqualina Buglione – 2nd Place Overall, 1st Runner Up Title

Jared Stern – 3rd Place Overall, Title Winner

Haley Sarosy – 3rd Place Overall

Jacqueline Rauchenberger – 7th Place Overall, Title Winner

Emmie Farrise – 9th Place Overall

Meaghan Maher – 10th Place Overall

Alex Pinals – 1st Runner Up Title

 

Novice Duos/Trios

Expensive – 2nd Place Overall

 

Intermediate Duos/Trios/Groups

In The Wrong Hands – 1st Place Overall

500 Miles – 1st Place Overall

100 Ways To Lose a Man – 2nd Place Overall

The Calling – 2nd Place Overall

Here I Come – 5th Place Overall

Only Fault – 6th Place Overall

Big Spender – 8th Place Overall

Burn It Up – 9th Place Overall

 

Advanced Duos/Trios/Groups

Road Less Traveled – 1st Place Overall

Into You – 1st Place Overall

Wicked Game – 2nd Place Overall

Diana – 2nd Place Overall

The Tales You Tell – 3rd Place Overall

My Heart Will Go On – 3rd Place Overall

A Solid State – 3rd Place Overall

Hello! – 4th Place Overall

Bone Deep – 4th Place Overall

Falling – 3rd Place Overall

Break The Floor – 3rd Place Overall

Your Body – 3rd Place Overall
Don’t Touch Me – 5th Place Overall

Christmastown – 5th Place Overall

Jam Session – 5th Place Overall

The Hot Dog Song – 6th Place Overall

Open Hands – 6th Place Overall

Suicide Squad – 6th Place Overall

Root Beer Rag – 7th Place Overall

Jump – 8th Place Overall

24K Magic – 9th Place Overall

KAR Las Vegas Nationals – July 1-7

Secondary Solos

Nicole Niyazov - 5th Place Overall

Angela Colozzo - 12th Place Overall

Izabella Graham - 18th Place Overall 

Intermediate Solos

Alex Pinals - 9th Place Overall, National Runner Up Title

Mia Andonelos - 9th Place Overall, National 3rd Runner Up Title

Haleigh Gahan - 11th Place Overall

 

Elite Solos

Pasqualina Buglione - 1st Place Overall, National Runner Up Title

Jared Stern - 4th Place Overall, National Title Winner

Jenna Fuhrmann - 5th Place Overall

Emma Saunders - 8th Place Overall

Lauren Maher - 9th Place Overall

Jacqueline Rauchenberger - 10th Place Overall

Secondary Duos/Trios/Groups

500 Miles - 2nd Place Overall, Showcase Finalist

The Calling - 5th Place Overall

Only Fault - 9th Place Overall

100 Ways To Lose a Man - 6th Place Overall

In The Wrong Hands - 10th Place Overall

Intermediate Duos/Trios/Groups

Bone Deep - 5th Place Overall, Showcase Finalist

Into You - 5th Place Overall, Best Costume

The Tales You Tell - 7th Place Overall

My Heart Will Go On - 8th Place Overall, Showcase Finalist

Falling - 5th Place Overall

Wicked Game - 5th Place Overall

Elite Duos/Trios/Groups

Forbidden Love - 1st Place Overall

A Solid State - 4th Place Overall, Showcase Finalist

American Music Awards (Production) – 3rd Place Overall

Top Elite Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

Top Intermediate Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

Top Secondary Studio Awarded to East Coast Artists Dance Center

© 2018 by East Coast Artists Dance Center

631-257-5450   |   EastCoastArtistsDC@gmail.com

  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round
  • Twitter Black Round